Wyszukiwarka dotacji   Szkolenia unijne   Pliki cookies
  Program Operacyjny Inteligentny Rozwój (PO IR)   Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko (PO IS)   Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (POWER)   Program Operacyjny Polska Cyfrowa (POPC)   Program Operacyjny Polska Wschodnia (POPW)   Programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej (PO EWT)   Regionalne Programy Operacyjne (RPO)   Fundusze Europejskie   Spis użytych skrótów
  Dotacje na Badania i Rozwój (B+R)   Dotacje na Innowacje   Dotacje na Odnawialne Źródła Energii (OZE)   Dotacja z ZUS   Dotacje na szkolenia   Dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej
  Rachunki firmowe   Kredyty   Leasing   Oszczędności   Narzędzia porównawcze   Pozostałe
  Podjęcie działalności gospodarczej   Nazwa i zakres działalności   Wpis do EDG   Numer REGON   Numer Identyfikacji Podatkowej   Otwarcie rachunku   Wyrabiamy pieczątkę   Zgłoszenie do ubezpieczeń   Zezwolenia, koncesje   Zanim przetniemy wstęgę   Kalendarium przedsiębiorcy
  PO IG   PO IiŚ   PO KL   PO RPW   PROW   PO RYBY   Programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej   RPO Podlaskie   RPO Małopolskie   RPO Mazowieckie   RPO Opolskie   RPO Dolnośląskie   RPO Podkarpackie   RPO Kujawsko - Pomorskie   RPO Pomorskie   RPO Lubelskie   RPO Śląskie   RPO Lubuskie   RPO Świętokrzyskie   RPO Łódzkie   RPO Warmińsko - Mazurskie   RPO Wielkopolskie   RPO Zachodniopomorskie
Nazwa Firmy

Zacznijmy od najprostszej i zapewne najprzyjemniejszej rzeczy - wyboru nazwy firmy, która będzie nam potrzebna do prowadzenia działalności gospodarczej. Mało kto wie, że nazwą firmy osoby fizycznej jest - zgodnie z art. 434 Kodeksu cywilnego - jej imię i nazwisko.

Z tego względu wszystkie osoby fizyczne prowadzące indywidualnie działalność gospodarczą lub zawodową muszą w nazwie swojej firmy zamieścić swoje własne imię i nazwisko. Najprościej mówiąc nazwą firmy Jana Kowalskiego prowadzącego działalność gospodarczą, czyli tzw. firmą jest zatem Jan Kowalski.

Dodatkowo, do celów łatwiejszej identyfikacji firmy (np. wśród kilkudziesięciu innych, prowadzonych przez osoby o takim samym nazwisku) warto w nazwie zawrzeć informację o profilu działalności lub inną unikalną nazwę, na przykład:
- „Modne Ubrania - Jan Kowalski” - dla butiku z odzieżą,
- „Słodkie Przysmaki - Maria Nowak” - dla cukierni,
- „Remontownia - Krzysztof Malinowski” - dla warsztatu samochodowego.

Wybierając unikalną nazwę firmy musimy jednak pamiętać o tym, aby nie zawierała ona egzotycznych słów, a tym samym nie naruszała zapisów ustawy o języku polskim. Możemy także określić w nazwie firmy profil naszej działalności. Powszechnie stosowane jest użycie określeń typu:

- „Przedsiębiorstwo Handlowe Modne Ubrania - Jan Kowalski”,
- „Przedsiębiorstwo Produkcyjno Usługowo Handlowe Słodkie Przysmaki - Maria Nowak”,
- „Firma Usługowo Handlowa Remontownia - Krzysztof Malinowski”.

Pomocne mogą być bardziej precyzyjne dookreślenia, takie jak:

- „Usługi Krawieckie - Jan Kowalski”, czy
- „Usługi Budowlane i Remontowe - Jan Kowalski”,
- „Kowalstwo artystyczne - Jan Kowalski” czy też
- „Sklep spożywczy - Jan Kowalski”.

Ułatwią klientom szybkie znalezienie właśnie naszej firmy. Oczywiście pełną nazwą firmy będziemy się posługiwać głównie w kontaktach z urzędami i instytucjami oraz przy podpisywaniu dokumentów prawnych. Natomiast w kontaktach codziennych z klientem, a także w elementach wizualnych, np. szyld nad sklepem, ulotka reklamowa, nalepka na produkcie itp., najpewniej będziemy używali nazwy skróconej, czyli „Modne Ubrania” czy „Remontownia”. Jest to uzasadnione, gdyż krótsza nazwa lepiej zapada w pamięć, a właściwie dobrana od razu informuje klienta o charakterze naszej działalności.

Uwaga:
Przed ostateczną decyzją o wyborze nazwy dla naszej firmy warto rozejrzeć się wśród konkurencji i sprawdzić, czy podobna nazwa nie funkcjonuje już na rynku. Zbytnie podobieństwo może sprawiać, iż zamiast do naszej firmy, klienta skieruje się do konkurencyjnej.

Złota myśl:
„Kreując wizerunek firmy staramy się zadziwić jej wyjątkowymi właściwościami. Podstawowym celem budowania marki jest zakodowanie w ogólnej świadomości pożądanego wizerunku firmy. Najpopularniejsze marki mają zwykle proste, konsekwentnie promowane przez lata przesłanie. Najznakomitsze z nich są łatwo rozpoznawalne przez konsumentów, a swój sukces opierają na charakterystycznych, niepowtarzalnych cechach, co określa się jako budowanie marki poprzez wartości. Marki światowej sławy nie wymagają promocji, wypracowały bowiem już dawno w świadomości klientów określone skojarzenia. Podobnie jak ludzie, produkty mają szczególne właściwości, które określają ich osobowość: coca-cola jest orzeźwiająca i dostępna dla wszystkich, frytki McDonalda bez względu na porę są zawsze świeżo usmażone, Rolex, wprawdzie kosztowny, niezmiennie zachwyca klasą i niezawodnością.”

Eleri Samson, marketing.nf.pl, 16.11.2006r.

Nazwiska właścicieli przedsiębiorstw, umieszczone w ich nazwach nawet 300 lat temu do dziś zdobią szyldy wielu międzynarodowych koncernów i stały się powszechnie rozpoznawalnymi markami: Opel, Ford, Porsche, Sikorsky, Saatchi, Harrods, Lloyd, Dior.

Podobnych przykładów nie brakuje także w polskiej gospodarce: H. Cegielski, Eris, Ziaja, Batycki, Lasocki i wiele innych.

ZAKRES DZIAŁALNOŚCI

W trakcie tworzenia nazwy na pewno pojawi nam się kwestia bardziej szczegółowego określenia, czym będzie się zajmować nasza firma. Warto zastanowić się, co nasza firma może jeszcze robić
w najbliższym przewidywalnym okresie, nawet jeśli początkowo nie będzie to nasze główne zajęcie. Być może postanowimy wykorzystać w celach komercyjnych nasze zainteresowania hobbystyczne.

Uwaga:

Jeśli przy składaniu dokumentów rejestracyjnych firmy nie przewidzimy wszystkich możliwych zakresów działania naszego przedsiębiorstwa, nie będziemy mogli w tych obszarach prowadzić działalności. Wówczas konieczne będzie zgłoszenie tych zmian w ewidencji działalności gospodarczej oraz w Urzędzie Statystycznym. Zgłoszenie zmiany w ewidencji działalności gospodarczej jest obciążone opłatą.

Plus dla Ciebie:
Dużym ułatwieniem we właściwym wyborze profilu działalności jest katalog Polskiej Klasyfikacji Działalności, zawierający pełen wybór rodzajów działalności gospodarczej, wraz z oznaczeniami numerowymi. Są one bardzo precyzyjne. Przykładowo symbol 17.72.Z oznacza produkcję odzieży dzianej, a konkretnie - pulowerów, swetrów, rozpinanych swetrów, kamizelek i podobnych wyrobów dzianych. Jeśli chcielibyśmy prowadzić produkcję szerszego asortymentu odzieży, a do tego sprzedawać własne produkty w sklepie firmowym musimy na liście PKD wyszukać i zanotować dodatkowe symbole.
Z katalogu PKD możemy skorzystać w formie elektronicznej na stronie: www.stat.gov.pl

Dokładne oznaczenia numerowe będą potrzebne do prawidłowego wypełnienia formularza zgłoszeniowego do ewidencji działalności gospodarczej oraz w Wojewódzkim Urzędzie Statystycznym. Wówczas będziemy także musieli wybrać, którą z wybranych działalności uznajemy za główną i podać ją w/w formularzach.

Rada:

Przy wyborze profilu działalności naszej firmy warto sprawdzić, z jakimi obciążeniami podatkowymi się ona wiąże. Przykładem może tutaj być działalność związana z zarządzaniem i administracją nieruchomościami:
- jeśli dotyczy ona budynków mieszkalnych jest zwolniona z podatku VAT,
- jeśli dotyczy ona budynków niemieszkalnych, np. biurowców, kompleksów magazynowych i in., jest ona obciążona podatkiem VAT w stawce 22%.

Kolejny Krok >>>

ZNAJDŹ FIRMĘ DORADCZĄ
    Skróty wiadomości

reklama

Baza Konkurencyjności Funduszy Europejskich uruchomiona

data: 2015-12-10 15:13:36

źródło: www.mir.gov.pl

Wicepremier Morawiecki o współpracy z krajami ASEAN

data: 2015-12-09 14:11:00

źródło: www.mir.gov.pl

Ministerstwo Rozwoju rozpoczyna działalność

data: 2015-12-08 19:41:30

źródło: www.mir.gov.pl

strony: 12345678910

.